Hlavná stránka | Informácie | Poloha Krakovian | História
| FS v zahraničí
| Budúcnosť
| Galéria  
 
 
 
 

 

 

 

 
 

NA NÁVŠTEVE V BELGICKU


V dňoch 14. -19. februára 2001 absolvovala folklórna  skupina Krakovanka zájazd do Belgicka. 43 členov netrpezlivo očakávalo tieto dni. Ministerstvo kultúry Belgicka a Ministerstvo SR odporúčali reprezentáciu ľudového umenia , pretože v meste Essen sa otvárala výstava pod názvom ,, Slovensko 2001 ".                                         

,,Si krásna, ty rodná zem moja", s týmto názvom nás viezol autobus cez Rakúsko, Nemecko až do Bruselu. Po prehliadke Bruselu sme sa ubytovali v meste Kasterle, kde nás privítal náš dobrý priateľ Jeff Mennes,   ktorý bol hosťom našej folklórnej svadby v Krakovanoch, kde hral úlohu svadobného otca. Naša svadba sa mu tak zapáčila, že nás pozval do svojho ľudového zariadenia.

Počas 6 dňového pobytu sme vystúpili v rôznych mestách Belgicka štyrikrát. V meste Essen nás na radnici privítal sám primátor, burgemeister Franz Schrauumwen, veľký obdivovateľ Slovenska a slovenskej kultúry. Potom sme v sprievode išli celým mestom do kultúrneho domu. kde sa práve otvárala výstava ,,Slovensko 2001". Preplnená sála jasala, my sme predviedli našu ,,Krakoviansku svadbu". Posledné vystúpenie sme mali v meste Gent, krásnom historickom meste s univerzitou. Po prehliadke mesta a jeho historických pamiatok sme v preplnenej sále univerzity predviedli náš folklórny program. Po rozlúčke s Gentom sme sa išli pozrieť na Severné more. Prišla rozlúčka s Belgickom. Krásne chvíle pominuli a ostali len nezabudnuteľné spomienky. Za tieto krásne chvíle ďakujeme vedúcej cestovnej kancelárie pani Kvete Malákovej , našim sponzorom: pánom Kiktovi, Macháčovi, Braškovi a hlavne Poľnohospodárskemu družstvu v Krakovanoch, ktorého predseda nikdy na nás nezabudne. Sme im všetkým veľmi vďačný.                                                               

Vďaka patrí členom folklórnej skupiny a tiež dychovej hudbe pod vedením pána Lagu , že tak dôstojne reprezentovali náš piešťanský región s jeho ľudovou kultúrou, naše Slovensko, náš ľud, ktorí stále miluje tradície svojich predkov, uchováva ich ako skvost ľudovej kultúry pre súčasnosť a budúcnosť. Belgicko a jeho ľud ocenil naše ľudové umenie, prechováva k nemu úctu a obdiv. Prídu sa k nám presvedčiť na vlastné oči, ako tu žijeme a hlavne, pozrieť si krásy našej zeme pod Tatrami, krásu Piešťan, vyskúšať bahno a vodu našich svetoznámych kúpeľov. Tešíme sa na Vás naši hostitelia a budete u nás veľmi srdečne vítaní. Dovidenia v Piešťanoch a v Krakovanoch!

  Anna Horanská